Assembly Grease

49 products

Carbon paste, fat for ball bearings or copper paste-there are plenty of lubricant that have their use on the bike on a wide variety of occasions or components. Some of them make it easier to assemble, others keep the bike flexible.


  • Carbon Gripper Assembly Paste
    -32%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    Carbon Gripper Assembly Paste

    (1)
    13,95 € 20,66 €
    Unit price186,00 € / kg
  • Bike Grease 2000 Bike Grease 2000
    -20%
    5% Rabatt mit Corporate Benefits

    Motorex

    Bike Grease 2000

    (2)
    From 12,28 € 14,42 €
    Unit price122,80 € / kg
    100 g
  • Special grease for roller brakes - 100 g
    -29%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Shimano

    Special grease for roller brakes - 100 g

    11,75 € 16,48 €
    Unit price117,50 € / kg
  • White Grease bicycle grease White Grease bicycle grease
    -41%
    5% Rabatt mit Corporate Benefits

    Motorex

    White Grease bicycle grease

    (4)
    From 13,38 € 14,42 €
    Unit price133,80 € / kg
    100 g
  • Turbo All-Purpose Spray Turbo All-Purpose Spray
    -30%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Brunox

    Turbo All-Purpose Spray

    (3)
    From 5,63 € 7,18 €
    Unit price56,30 € / l
    100 ml 400 ml
  • Premium special grease Premium special grease
    -50%
    10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Shimano

    Premium special grease

    (1)
    From 9,20 € 14,42 €
    Unit price184,00 € / kg
    100 g
  • Bio Grease Multipurpose Grease
    -41%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    Bio Grease All-Purpose Grease

    (5)
    14,01 € 23,76 €
    Unit price93,40 € / kg
  • MO-94 Lubricant Spray
    -28%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    MO-94 Lubricant Spray 400ml

    5,92 € 8,25 €
    Unit price14,80 € / l
  • Carbon Montagepaste Carbon Montagepaste
    -47%
    Kein Extra-Rabatt

    Dynamic Bike Care

    Carbon assembly paste

    (1)
    From 2,05 €
    Unit price410,00 € / kg
    5 g
    80 g
    more
  • 15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Liqui Moly

    Medium strength threadlocker 10 g

    (1)
    7,70 €
    Unit price770,00 € / kg
  • Bio Grease 450g Workshop Size - Bio-Grease Bio Grease 450g Workshop Size - Bio-Grease
    -53%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    Bio Grease 450g Workshop Size - Bio-Fat

    (1)
    19,54 € 41,34 €
    Unit price43,42 € / kg
  • Premium Universalfett Premium Universalfett
    -26%
    10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Dynamic Bike Care

    Premium universal grease

    18,39 € 24,80 €
    Unit price91,95 € / l
  • Galli Grease Pro Kugellager-Fett Galli Grease Pro Kugellager-Fett
    -30%
    10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Dynamic Bike Care

    Galli Grease Pro ball bearing grease

    (1)
    17,31 € 24,80 €
    Unit price86,55 € / l
  • 15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Motorex

    Assembly paste 100 g

    23,73 € 24,76 €
    Unit price237,30 € / kg
  • Special oil for Alfine 11-speed SG-S700 hub Special oil for Alfine 11-speed SG-S700 hub
    -42%
    10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Shimano

    Special oil for Alfine 11-speed SG-S700 hub

    From 8,97 € 15,45 €
    Unit price179,40 € / l
    50 ml 1 l
  • Universalfett Universalfett
    -25%
    10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Dynamic Bike Care

    Universal grease

    13,99 € 18,60 €
    Unit price69,95 € / l
  • 15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Shimano

    Special grease for hub gears & stabilizer

    13,38 € 14,42 €
    Unit price133,80 € / kg
  • Fiber Grip Carbon Assembly Gel Fiber Grip Carbon Assembly Gel
    -51%
    10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Finish Line

    Fiber Grip Carbon Assembly Gel

    (1)
    From 1,00 € 1,55 €
    Unit price166,67 € / l
    6cc
    50ml
    more

Compare /3

Loading...
0