Lubricants

179 products

The drive of your bike is not easy. Huge forces act on him, he is subject to constant friction and he is always at the bottom, so where it really gets wet, dirty, dusty and overall uncomfortable. Fortunately, you have a lot of choice when it comes to the drive lubrication. There is not only special chain fat for your bike, you have the choice between chain oil, chain spray or chain lubrication on a wax -based and the right chain fat for every weather. Here you can order the right care for your drive, there are tips below that help you choose.


  • 10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    All Weather Lube - 50 ml

    9,14 €
    Unit price182,80 € / l
  • Carbon Gripper Assembly Paste
    -33%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    Carbon Gripper Assembly Paste

    (1)
    13,72 € 20,33 €
    Unit price182,93 € / kg
  • All Weather Lube - 120 ml
    -28%
    Kein Extra-Rabatt

    Muc Off

    All Weather Lube - 120 ml

    (1)
    13,14 € 18,30 €
    Unit price109,50 € / l
  • Wet Lube chain lubricant Wet Lube chain lubricant
    -28%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    Wet Lube chain lubricant

    (3)
    From 9,14 €
    Unit price182,80 € / l
    50 ml 120 ml
  • 15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    Bio Dry Lube Chain Lubricant - 50 ml

    8,23 € 9,14 €
    Unit price164,60 € / l
  • 15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Motorex

    Chain wax - 100 ml

    9,32 € 10,12 €
    Unit price93,20 € / l
  • Bio Dry Lube Chain Lubricant - 120 ml
    -40%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    Bio Dry Lube Chain Lubricant - 120 ml

    (4)
    10,91 € 18,30 €
    Unit price90,92 € / l
  • Bike Grease 2000 Bike Grease 2000
    -20%
    5% Rabatt mit Corporate Benefits

    Motorex

    Bike Grease 2000

    (2)
    From 12,08 € 14,18 €
    Unit price120,80 € / kg
    100 g
  • Cross Country Chain Oil Cross Country Chain Oil
    -31%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Finish Line

    Cross Country chain oil

    (9)
    From 7,16 € 10,16 €
    Unit price119,33 € / l
    60 ml
    120 ml
    more
  • Grease SRAM Butter
    -47%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    SRAM

    Grease SRAM butter

    (1)
    7,61 € 14,23 €
    Unit price262,41 € / l
  • E-Bike Dry Chain Oil E-Bike Dry Chain Oil
    -46%
    10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    E-Bike Dry Chain Oil

    (1)
    From 9,15 € 12,20 €
    Unit price183,00 € / l
    50 ml 120 ml
  • C3 Dry Ceramic Lube Chain Lubricant C3 Dry Ceramic Lube Chain Lubricant
    -25%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    C3 Dry Ceramic Lube Chain Lubricant

    From 18,30 € 19,31 €
    Unit price366,00 € / l
    50 ml 120 ml
  • E-Bike Bio Wet Chain Oil on Ceramic Base E-Bike Bio Wet Chain Oil on Ceramic Base
    -36%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    E-Bike Bio Wet Chain Oil on Ceramic Basis

    From 8,94 € 12,20 €
    Unit price178,80 € / l
    50 ml 120 ml
  • Special grease for roller brakes - 100 g
    -29%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Shimano

    Special grease for roller brakes - 100 g

    11,56 € 16,21 €
    Unit price115,60 € / kg
  • Team Sky Hydrodynamic Chain Lubricant Team Sky Hydrodynamic Chain Lubricant
    -39%
    10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Muc Off

    Team Sky Hydrodynamic Chain Lubricant

    19,81 € 32,52 €
    Unit price396,20 € / l
  • White Grease bicycle grease White Grease bicycle grease
    -41%
    5% Rabatt mit Corporate Benefits

    Motorex

    White Grease bicycle grease

    (4)
    From 13,16 € 14,18 €
    Unit price131,60 € / kg
    100 g
  • Turbo All-Purpose Spray Turbo All-Purpose Spray
    -30%
    15% Rabatt mit Corporate Benefits

    Brunox

    Turbo All-Purpose Spray

    (3)
    From 5,54 € 7,07 €
    Unit price55,40 € / l
    100 ml 400 ml
  • Slick Kettenwachs Slick Kettenwachs
    -28%
    10% Rabatt mit Corporate Benefits

    Dynamic Bike Care

    Slick chain wax

    From 7,59 € 8,12 €
    Unit price151,80 € / l
    50 ml
    100 ml
    more

Compare /3

Loading...
0